Przejdź do menu nawigacji Przejdź do treści aktualnej strony
Artboard 32 Artboard 5 Artboard 19

Lead360 i Google: integracja, czyli 2 sposoby na słowa kluczowe

Płatne wyszukiwanie jest motorem reklamy online. Szukamy coraz więcej, coraz bardziej precyzyjnie, coraz częściej mobilnie.

Reklamy mobilne mogą zachęcać do połączenia telefonicznego, łatwego do wywołania na smartfonie.

Google Ads i SEO mogą przynosić nam ruch z wielu fraz kluczowych, które pozwolą nam  lepiej poznać oczekiwania i potrzeby naszych użytkowników…

…którzy jednocześnie robią wszystko, aby poznanie ich było jak najtrudniejsze (mniej lub bardziej świadomie). Pomijamy już fakt, że Polacy blokują reklamy częściej chyba niż jakikolwiek inny naród (40% względem 25% dla rynku USA…) – czasem nawet nieświadomie korzystając z wbudowanych w przeglądarki filtrów (np. Opera)

Problemem jest to, że coraz więcej rozszerzeń blokujących reklamy utrudnia poprawne funkcjonowanie systemów monitorowania ruchu na stronie internetowej (w przypadku Polski – właściwie tylko Google Analytics).

Dobre wieści są takie, że użytkownicy są świadomi faktu, że reklama może być użytecznym nośnikiem informacji (potwierdzają to badania – większość osób wolałaby skuteczny filtr zamiast całkowitej blokady reklam). Ta tendencja przekłada się na duże znaczenie kampanii w wyszukiwarkach i faktyczną dominację Google na naszym rynku.

Wnioski z tych informacji można wyciągnąć trzy:

  1. Trzeba się zaprzyjaźnić z Google Ads i Google Analytics;
  2. Warto kierować reklamy konwertujące na połączenia telefoniczne;
  3. Dobrze mieć dostęp do alternatywnego źródła danych o kampaniach.

Wszystkie trzy wzięliśmy pod uwagę udostępniając na rynku naszą usługę analityczną Lead360.

Integracja Lead360 z Google

Pełna integracja jest bardzo prosta (po instalacji skryptu na monitorowanej domenie, która sprowadza się do wklejenia jednej linijki naszego kodu w odpowiednią sekcję pliku index) i obejmuje:

  1. Widoczność danych o połączeniach i słowach kluczowych w panelu informacyjnym Lead360;
  2. Widoczność i realizację celu (opartego o zdarzenie) w panelu Google Analytics / Ads.

Import danych z Google Analytics jest banalnie prosty: w zakładce Ustawienia / Google Analytics wprowadzamy identyfikator śledzenia usługi (UA-XXXXX…).

Eksport z kolei wymaga konfiguracji celu niestandardowego opartego o zdarzenie w panelu Google Analytics.

  • Kategoria = Lead360
  • Działanie = CALL
  • Etykieta = INBOUND
  • Wartość < 100000

Efekty będą następujące:

Listę połączeń z % odebranych / nieodebranych będzie można zobaczyć w zakładce Analiza. Aby wyświetlić raport trzeba tylko zaznaczyć badany okres.

Widok słów kluczowych SEO / SEM w panelu informacyjnym Lead360

Realizacja celu (połączenia telefonicznego) będzie widoczna w Google Analytics dokładnie tak samo jak wszystkie inne zdefiniowane dla danej witryny. Mamy możliwość podglądu nie tylko źródła /medium, ale także miejsca realizacji celu. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że oznacza ono po prostu, że użytkownik zadzwonił na numer telefonu  przypisany do puli numerów obsługującej podmianę na danej podstronie na domenie (co dotyczy również urządzeń mobilnych, gdzie kliknięcie aktywnego numeru powoduje jedynie dodanie go do domyślnego dialera na smartfonie, ale nie oznacza automatycznego rozpoczęcia wybierania). Także tutaj zyskamy podgląd słów kluczowych w kampaniach CPC – wystarczy przejść do “google/cpc” i dodać odpowiedni wymiar.

W trakcie monitorowania naszych kampanii może zaistnieć sytuacja, że liczba połączeń odnotowanych w panelu informacyjnym Lead360 przewyższa tę w Google Analytics. Na niższe wartości widoczne w panelu Google Analytics mogą mieć wpływ stosowane przez użytkowników blokady reklam i skryptów. W panelu Lead360 odnotowane zostaną wszystkie połączenia telefonicznego (zarówno te odebrane jak i  nie odebrane), które są wynikiem konwersji z reklam, dlatego będzie to najwiarygodniejsze źródło danych.

Warto wiedzieć

Słowa kluczowe to nie jedyne informacje, jakie można uzyskać dzięki integracji Lead360 z Google Analytics. Zakładka “Analiza” da nam dostęp do danych m. in. o stosowanej przez użytkowników technologii.

Podsumowując, Lead360 jako narzędzie monitoringu i analizy reklamy konwertującej na połączenia telefoniczne da nam pełną wiedzę o źródłach ruchu – aby zoptymalizować budżet na reklamę, ale także o samym użytkowniku – aby poprawić ich treść czy też kierowanie.